Aktualności

MIEJSKIE ELIMINACJE KONKURSU RECYTATORSKIEGO

„MAŁY OKR”

 

Dnia 28 lutego br. w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Harcerskiej 1, zebrało się wielu młodych miłośników recytacji na miejskich eliminacjach 57 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Mały OKR”. W zamyśle organizatorów, czyli Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach, głównym celem konkursu jest pielęgnowanie kultury języka ojczystego oraz rozbudzanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania sztuką recytacji.

            Ponad 40 uczestników wystąpiło w trzech kategoriach wiekowych. W pierwszej z nich znalazło się 15 uczniów z klas 0-III szkoły podstawowej (prezentacja utworu literackiego do 3 minut), w drugiej – 13 uczniów z klas IV-VI szkoły podstawowej (prezentacja utworu literackiego i fragmentu prozy do 5 minut), a w trzeciej - 15 gimnazjalistów (prezentacja utworu literackiego i fragmentu prozy do 7 minut), z czego jedna osoba brała udział w turnieju „Wywiedzione ze słowa” (repertuar i forma prezentacji – dowolna).

Przejdź do Galerii

Mały OKR        

Skład jury stanowili:

przewodnicząca komisji: Katarzyna Prędota, nauczycielka języka polskiego w ZSO nr 1 w Świętochłowicach

członek komisji: Iwona Szopa, dyrektor Muzeum Miejskiego w Świętochłowicach

członek komisji: Helmut Książek, nauczyciel i świętochłowicki działacz sportowy

 

Jury dokonało oceny biorąc pod uwagę dobór repertuaru (wartości artystyczne utworów oraz ich dostosowanie do wieku uczestnika), interpretację utworów (kultura słowa – m.in. dykcja, emisja, ekspresja) oraz ogólny wyraz artystyczny. W turnieju „Wywiedzione ze słowa” jury dodatkowo uwzględniało użycie środków pozasłownych (np. kostium, dźwięk, rekwizyty) i kompozycję sceniczną prezentacji. Po kilku godzinach przesłuchań jury wyłoniło laureatów świętochłowickiej edycji „Małego OKR”.

 

W kategorii klas 0-III szkoły podstawowej nagrodzono:

I miejsce Emilia Kaszubska (SP2)

II miejsce Paulina Bętkowska (SP2)

III miejsce Agata Maślanka (SP1)

 

W kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej wyróżnieni zostali:

I miejsce Michał Zimnol (SP8)

II miejsce Emilia Hein (SP2)

III miejsce Magdalena Papoń (SP2)

 

W kategorii młodzieży gimnazjalnej największą ilość punktów zdobyli:

I miejsce Agnieszka Sygidus (MDK)

II miejsce Agata Reich (Gimnazjum nr 1)

III miejsce Michał Grzomba (Salezjańskie Gimnazjum Publiczne)

 

Osoby, które zajęły pierwsze miejsca, zakwalifikowały się do kolejnego etapu konkursu, toteż w dniach 15-16 marca będą reprezentowały miasto w eliminacjach regionalnych.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy, a laureatom życzymy powodzenia w kolejnych recytatorskich zmaganiach.   

Tekst: Dominik Napierała

Zdjęcia: Alan Szeremeta