Uniwersytet Dziecięcy

UNIWERSYTET DZIECIĘCY w Świętochłowicach w roku szkolnym Wielka nauka dla małych mieszkańców Świętochłowic

Prezydent Świętochłowic, Rektor Akademii WSB oraz Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Świętochłowicach zapraszają najmłodszych mieszkańców miasta do udziału w zajęciach Uniwersytetu Dziecięcego. Co by było, gdyby dinozaury nie wyginęły? Czy można zobaczyć dźwięki? Jakie dzieła sztuki można zobaczyć w bajkach Disney’a? I dlaczego niektórzy mają oczy niebieskie, a inni zielone? To tylko niektóre zagadnienia, które zostaną poruszone podczas tegorocznych spotkań.

Ideą projektu jest umożliwienie dzieciom w wieku 6-12 lat spotkań z nauką i kulturą akademicką, rozwijanie zainteresowań i pogłębianie wiedzy w sposób odbiegający od zajęć typowo szkolnych. Wykłady Uniwersytetu Dziecięcego w Świętochłowicach odbywają się w wybrane soboty w Młodzieżowym Domu Kultury.

Na spotkaniach Uniwersytetu Dziecięcego w Świętochłowicach, które prowadzą najlepsi wykładowcy akademiccy i eksperci z całej Polski, wykorzystuje się nietypowe pomoce dydaktyczne, multimediadoświadczenia, eksperymenty, gośćmi nierzadko są także żywe zwierzęta (w tym salę MDK odwiedzą m.in. kameleony i jaszczurki). Program zajęć uzupełniają praktyczne warsztaty i wycieczki naukowe. Wszystko po to, aby skutecznie dotrzeć do dziecięcej wyobraźni i w sposób dostosowany do wieku słuchaczy przekazać informacje na tematy, które zwykle zarezerwowane są dla dorosłych studentów. 

Uniwersytet Dziecięcy w Świętochłowicach to projekt realizowany przez Akademię WSB we współpracy z Urzędem Miasta Świętochłowice, Młodzieżowym Domem Kultury oraz pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Świętochłowice – Pana Dawida Kostempskiego.

Obecnie Akademia WSB prowadzi największą sieć uniwersytetów dziecięcych w Polsce, a zajęcia realizowane są w 16 gminach województwa śląskiego i małopolskiego. W 2017 roku Uniwersytety Dziecięce Akademii WSB zostały laureatem prestiżowej nagrody Słoneczniki przyznanej przez rodziców i ekspertów za organizację wartościowych projektów dla dzieci. Do tegorocznej edycji Słoneczników zgłoszono aż 7 inicjatyw podejmowanych przez Uniwersytety Dziecięce Akademii WSB (plebiscyt nie został jeszcze rozstrzygnięty).


Więcej informacji o Uniwersytetach Dziecięcych Akademii WSB oraz szczegółowy harmonogram wykładów można znaleźć na stronie internetowej projektu: 
www.ud.wsb.edu.pl . Informacji udziela także Dział Kształcenia Ustawicznego Akademii WSB (pok. 016A, tel. 32 295 93 15). Rejestracji do projektu można dokonać w formie elektronicznej KLIKNIJ TUTAJ.

 

 Uniwersytet Dziecięcy w Świętochłowicach w roku szkolnym 2015/2016

 

Rok 2015/2016 to czwarty rok działalności Uniwersytetu Dziecięcego w Świętochłowicach. Projekt realizowany przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Urząd Miasta Świętochłowice i Młodzieżowy Dom Kultury w Świętochłowicach wciąż przyciąga do siebie nowych Studentów oczekujących na niezwykłe spotkania ze światem nauki.

 

Wyświetlanie IMG_9456.JPG    Wyświetlanie 11280236.JPG


Uroczysta inauguracja roku odbyła się 10 października 2015 roku. Podczas spotkania nowi Studenci odebrali indeksy z rąk patrona honorowego projektu – pana Dawida Kostempskiego, Prezydenta Miasta Świętochłowice oraz pana dr Marcina Lisa – Prorektora ds. rozwoju i spraw studenckich Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Wykład inauguracyjny w formie interaktywnego pokazu fizyczno-chemicznego pt. „Lodowe eksperymenty” poprowadziła pani Sonia Myczkowska.

 

Projekt skierowany jest do dzieci w wieku 6-12 lat. W tym roku dla młodych studentów zaplanowano 10 interaktywnych wykładów oraz zajęcia fakultatywne i wycieczki naukowe. Zajęcia prowadzą doświadczeni dydaktycy, pracownicy naukowi i eksperci danych dziedzin, a wszystkie zagadnienia prezentowane są w sposób przystępny i atrakcyjny dla dzieci. Podczas zajęć wykładowcy wykorzystają prezentacje multimedialne i liczne pomoce dydaktyczne, wspólnie z dziećmi przeprowadzają eksperymenty i doświadczenia, odpowiedzą na pytania słuchaczy, dzięki czemu nawet trudne zagadnienia staną się dla młodych studentów zrozumiałe, a zajęcia zamienią się w niesamowitą przygodę w świecie nauki.

 

Działający od 2012 roku Uniwersytet Dziecięcy w Świętochłowicach to jeden z siedemnastu Uniwersytetów Dziecięcych Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Podobne inicjatywy realizowane są w Cieszynie, Żywcu, Zawierciu, Chorzowie, Łazach oraz w Dąbrowie Górniczej, w której uniwersytet dla dzieci działa już od 8 lat. Uniwersytety Dziecięce WSB tworzą sieć, w ramach której każdego roku studiuje już blisko 2500 dzieci w wieku 6-12 lat. Realizowane projekty mają na celu rozwijanie potencjału twórczego i intelektualnego najmłodszych, rozbudzenie ich aktywności poznawczej oraz przekazanie wiedzy i umiejętności z zakresu różnych dziedzin nauki.
 

Więcej informacji o projekcie, harmonogram zajęć oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie internetowej projektu: http://www.wsb.edu.pl/swietochlowice-uniwersytet-dzieciecy-w-swietochlowicach,m,ud,2793

 

Wyświetlanie 11280305.JPG        Wyświetlanie 11280258.JPG   
      Wyświetlanie 11280263.JPG

 


Uniwersytet Dziecięcy w Świętochłowicach rozpoczyna zajęcia!

 

21 września 2013 r. o godz. 10.00 w Młodzieżowym Domu Kultury (Świętochłowice, ul. Harcerska 1) drugi rok działalności rozpocznie Uniwersytet Dziecięcy w Świętochłowicach. Podczas pierwszego powakacyjnego spotkania studenci UDŚ wraz z rodzicami wezmą też udział w wykładzie dr Edyty Sierki i dr Wojciecha Sierka „Małe jest piękne – świat pod naszymi stopami”. Z okazji inauguracji roku wykład ma charakter otwarty, a do nieodpłatnego udziału w spotkaniu zaproszeni są wszyscy młodzi mieszkańcy Świętochłowic, którzy jeszcze nie wiedzą, czym jest UDŚ i którzy o inicjatywie chcieliby się dowiedzieć czegoś więcej.

W uroczystości inauguracji roku akademickiego w Uniwersytecie Dziecięcym w Świętochłowicach udział wezmą przedstawiciele organizatorów: Władze Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Prezydent Świętochłowic – p. Dawid Kostempski, który jako patron honorowy inicjatywy przywita wszystkich studentów oraz wręczy indeksy tym, którzy dopiero rozpoczynają przygodę ze światem nauki w ramach UDŚ.

Pierwszy tegoroczny wykład poświęcony jest m.in. owadom, pajęczakom i skorupiakom. Podczas wykładu dzieci poznają ich anatomię i zwyczaje, dowiedzą się, jaka jest rola małych istot w globalnym ekosystemie, będą mieli także okazję do obejrzenia żywych okazów omawianych przedstawicieli flory i fauny. Z okazji Inauguracji w wykładzie bezpłatnie uczestniczyć mogą wszyscy chętni – młodsi i nieco starsi miłośnicy nauki (z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc na wykładzie inaugurującym, organizatorzy zachęcają do dokonywania rezerwacji:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.  lub tel. 32 295 93 15, proszę podać imię i nazwisko dziecka oraz liczbę towarzyszących osób dorosłych).

W trakcie roku akademickiego studenci UDŚ wezmą udział w 10 interaktywnych z różnych dziedzin nauki (m.in. technika, literatura, fizyka, przyroda, anatomia). Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-12 lat, ciekawe świata i pragnące rozwijać swoje zainteresowania. Umiejętność czytania i pisania nie jest wymagana, ponieważ zajęcia mają charakter interaktywny, a w zajęciach wykorzystywane są ciekawe prezentacje multimedialne, filmy, pokazy fizyczne i doświadczenia chemiczne.

Wykłady odbywają się raz w miesiącu w soboty w świętochłowickim Młodzieżowym Domu Kultury (ul. Harcerska 1). W tym roku organizatorzy Uniwersytetu zaplanowali także warsztaty fakultatywne, rozgrywki uniwersyteckie (pomiędzy studentami uniwersytetów dziecięcych WSB z różnych miast) oraz konferencję naukową dzieci i młodzieży.

W ubiegłym roku w ramach UDŚ studiowało blisko 140 ciekawych świata dzieci. W tym roku na nowych studentów czeka jeszcze kilkanaście wolnych miejsc. Więcej informacji można uzyskać u koordynatora projektu, pod nr telefonu 32 295 93 15 (WSB) lub znaleźć na stronie internetowej: www.wsb.edu.pl/uds . 

Inicjatywa jest organizowana przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Urząd Miasta Świętochłowice, a Honorowy Patronat nad projektem objął Prezydent Miasta Świętochłowice. 

  

Uniwersytet Dziecięcy II EDYCJA

Przyszedł czas na indeksy dla najmłodszych

Na przełomie września i października drugi rok działalności rozpocznie Uniwersytet Dziecięcy w Świętochłowicach. Dla dotychczasowych i nowych studentów – dzieci w wieku 6-12 lat – organizatorzy przygotowali nowe, niesamowite spotkania ze światem nauki. Podczas tegorocznej edycji dzieci dowiedzą się m.inczy Calineczka może być silniejsza od Pudziana,w jaki sposób powstają książkowe bestselleryco sprawia, że człowiek się ruszajak być dobrym organizatoremskąd wieje wiatr oraz co fizyk z wody zrobić potrafi.

Inicjatywa, organizowana przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Urząd Miasta Świętochłowice, w ubiegłym roku przyciągnęła 150 młodych miłośników wiedzy. Studenci UDŚ uczestniczyli w 10 interaktywnych wykładach, z różnych dziedzin nauki. – W tym roku akademickim przygotowaliśmy zupełnie nowe tematy, które na pewno zainteresują najmłodszych. Dodatkowo oferta zajęć poszerzy się o warsztaty fakultatywne, w trakcie których dzieci w mniejszych grupach będą miały szansę pogłębić wiedzę i umiejętności z poszczególnych dziedzin – zapewnia Anna Giertler, koordynator Uniwersytetów Dziecięcych WSB. – Tak jak dotychczas, zajęcia będą bardzo interaktywne, prowadzone w sposób atrakcyjny i przystępny dla dzieci. Dlatego też nie zabraknie eksperymentów, doświadczeń i ciekawych pomocy dydaktycznych – dodaje Anna Giertler.

Celem Uniwersytetów Dziecięcych WSB jest wspieranie rozwoju intelektualnego i emocjonalnego dzieci oraz zachęcenie ich do pogłębiania wiedzy i zainteresowań. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, dlatego nie są dla młodych studentów bardzo obciążające. Stanowią natomiast doskonałą okazję do  zapoznania się z tematami, o których najmłodsi dotychczas nie słyszeli lub które wydawały się dla nich zbyt trudne do zrozumienia. – Chcemy pokazać dzieciom, że nauka nie musi być nudna, a odkrywanie świata i samodzielne rozwijanie zainteresowań przynosi dużo radości – tłumaczy Anna Giertler z Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Inicjatywa wspierana jest przez świętochłowicki magistrat oraz Prezydenta Miasta Świętochłowice, który objął Uniwersytet Dziecięcy Honorowym Patronatem.

W zajęciach Uniwersytetu Dziecięcego w Świętochłowicach mogą uczestniczyć dzieci w wieku 6-12 lat. Umiejętność pisania i czytania nie jest wymagana. Zapisy na nowy rok akademicki już ruszyły. Więcej informacji o Uniwersytecie można znaleźć na stronie www.wsb.edu.pl/uds lub uzyskać u organizatorów (tel, 32 295 93 15, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej).

Uniwersytety Dziecięce WSB działają także w innych miastach województwa śląskiego (Dąbrowie Górniczej, Żywcu, Cieszynie i Łazach, a od września 2013 także w Siemianowicach Śląskich i w Zawierciu), kształcąc każdego roku już blisko 1000 młodych studentów.

 

Uniwersytet Dziecięcy zaprasza na pierwszy wykład – wstęp wolny!

Już w najbliższą sobotę, 22 września 2012 r., o godz. 10.00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Świętochłowicach odbędzie się pierwszy wykład Uniwersytetu Dziecięcego w Świętochłowicach. Do udziału w wykładzie zaproszeni są zapisani już Studenci, ale także wszyscy ci, którzy jeszcze nie podjęli decyzji o zgłoszeniu się do projektu – udział w pierwszym wykładzie Uniwersytetu jest bowiem bezpłatny.

Rezerwacji miejsca na wykładzie można dokonać mailowo ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. ), podając imię, nazwisko i wiek uczestnika.

Pierwszy wykład w ramach Uniwersytetu Dziecięcego pt. „Wściekły azot” poprowadzi pan Mateusz Stocki, naukowiec, doktorant Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Podczas wykładu przeprowadzone zostaną liczne widowiskowe doświadczenia fizyczno-chemiczne i eksperymenty z wykorzystaniem m.in. ciekłego azotu, tłumaczące zmienność właściwości ciał stałych, gazów i cieczy pod wpływem temperatury.

Kolejne wykłady Uniwersytetu Dziecięcego w Świętochłowicach zapewne także dostarczą wielu emocji i porządnej dawki wiedzy – dzieci dowiedzą się m.in. kto zbudował egipskie piramidy, w jaki sposób widzi ludzkie oko, gdzie prowadzą czarne dziury oraz w jaki sposób policja tropi złodziei. Nie zabraknie też zajęć z robotyki, historii czy wprowadzenia w niezwykły świat kwantów. Zajęcia odbywać się będą raz w miesiącu, w sobotę, w Młodzieżowym Domu Kultury w Świętochłowicach. Zajęcia poprowadzą doświadczeni dydaktycy akademiccy, pracownicy naukowi i eksperci danych dziedzin.

Uniwersytet dla najmłodszych mieszkańców miasta (6-12 lat) powstał przy współpracy Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz władz Miasta Świętochłowice. Honorowy Patronat nad projektem objął Prezydent Miasta – pan Dawid Kostempski. Na chętnych do udziału w uniwersyteckich wykładach czekają jeszcze ostanie wolne miejsca. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie internetowej (www.wsb.edu.pl/uds) lub uzyskać pod nr telefonu 32 295 93 15.